Święto drzewa

10 września 2013r. w naszej szkole obchodzono Dzień Drzewa, którego celem było kształtowanie właściwych postaw i nawyków dotyczących ochrony środowiska naturalnego. Z okazji tego dnia w klasach odbyły się pogadanki  na temat „Jakie korzyści tobie i otoczeniu daje drzewo”. Każda klasa wykonała tematyczne plakaty i prace plastyczne . Na uroczystość zaproszeni zostali pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Żydowie i przedstawiciel Nadleśnictwa Polanów pani Iwona Kujawska .Uroczystość poprowadzili Agnieszka Pieńkowska i Karolina Ogrodowczyk. Uczniowie recytowali wiersze  związane z tematyką święta, a prowadzący podkreślali dlaczego drzewa zasługują na szacunek .

Drzewa pojawiły się na Ziemi o wiele wcześniej niż ludzie. Od zamierzchłych czasów uważane są za symbol życia, wolności i przyjaźni. Czczono je i sadzono dla upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych. Drzewa utrzymują życie na Ziemi. Są producentami tlenu, oczyszczają powietrze z pyłów i gazów, regulują poziom wód gruntowych, chronią glebę przed wymywaniem i osuwaniem się jej, dostarczają grzybów i jagód oraz drewna, wydzielają do atmosfery wiele olejków eterycznych, zabijających niektóre drobnoustroje chorobotwórcze, są domem wielu zwierząt, upiększają krajobraz. Las jest miejscem rekreacji. Wszyscy powinniśmy o niego dbać. Uczniowie  przypomnieli,  że las nie jest śmietniskiem, nie wolno zostawiać w nim śmieci.   Zebrani w sali uczniowie z klas 0 – VI złożyli przyrzeczenie: „Przyrodo, nie giń, żyć z tobą chcemy. Dziś składamy obietnicę,  że ci pomożemy”. Uczniowie zaprezentowali przedstawienie ,, Leśna wyprawa”. Tematyczny występ zaprezentowali  także goście z DPS-Żydowo,  a pani leśnik przeprowadziła pogadankę o leśnym ekosystemie. Po apelu na terenie szkoły zasadzono wspólnie sadzonki jarzębiny podarowane przez Nadleśnictwo by uczcić ten dzień.

Hanna Nowakowska